19.12.2014.
Pokaz slajdów
MENU
Koncert Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
14.02.2013.

 

Koncert kresowy w Sycowie

Podczas gdy wszyscy młodzi Dolnoślązacy cieszyli się feriami i odpoczywali po półrocznych zmaganiach ,  kilku uczniów z naszej szkoły , zostało  zaproszonych do Sycowa  na 10. Jubileuszowy Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi. 

 


Po raz kolejny Syców stał się miejscem spotkań – i jak podkreślali organizatorzy ‘’w tym dniu wszystkie drogi prowadziły do Sycowa’’. Doniosłego charakteru wydarzeniu nadało przyznanie tytułów Honorowego Obywatela Sycowa osobom od lat identyfikowanym z organizowanymi przez Syców koncertami:  Pani Grażynie Orłowskiej-Sondej - Redaktor Telewizji Wrocław i Krzysztofowi Świderkowi - konsulowi RP na Ukrainie   Jest jedna wspólna cecha, która ich łączy – choć sami nie są kresowianami, umiłowali tę część dawnej Rzeczypospolitej. Jak na jubileusz przystało, koncert miał wyjątkową oprawę za przyczyną występu znakomitego, rozpoznawalnego na całym świecie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, który wzbudził ogromną owację.

 Podczas koncertu została podsumowana ubiegłoroczna   akcji   ‘’Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" w której brała udział także nasza szkoła . Redaktor przypomniała o symbolicznej złotówce zbieranej podczas rozpoczętej w Sycowie przed kilkoma laty akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

W tym roku to IV edycja tego dolnośląskiego pospolitego ruszenia – mówiła redaktor, dziękując wraz z Dolnośląską Kurator Oświaty Panią Beatą Pawłowicz za aktywny udział sycowskich szkół i przedszkoli w przedsięwzięcie. Dzieci sprzedawały  kalendarze, zbierały znicze, paczki świąteczne, by najprostszymi gestami, ucząc siebie nawzajem, wesprzeć inicjatywę. W taki sposób poznają historię i o tym próbowały w czasie koncertu opowiedzieć przedszkolaki z przedszkola im. Koszałka-Opałka. O fantastycznym, pełnym urody i wdzięku tancerzy, perfekcyjnym występie zespołu pieśni i tańca Mazowsze, bisach na życzenie widzów, dodawać nie trzeba.

W owym ciekawym  wydarzeniu wzięli udział  uczniowie naszej szkoły, zaproszeni osobiście przez Panie Kurator i Panią Redaktor Orłowską -Sondej , którzy  w ubiegłym roku  podczas   wakacji ratowali polską nekropolię w miejscowości Tuligłowy na Ukrainie. Było to o tyle wielkie wyróżnienie ,że jako jedyna grupa  zostaliśmy poproszeni o wywiad do telewizji , odnośnie naszych refleksji związanych z wyjazdem  na Wschód w ramach akcji : „ Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Program z relacją z Sycowa  emitowany był dwukrotnie przez  Telewizję  Wrocław w dniach 29 stycznia i 5 lutego bieżącego roku, a można go zobaczyć na stronie Studia Wschód.

http://www.promotion.org.pl/mogily/studio-wschod.htm

                                                                                                                Artur Sułkowski