Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Debata oksfordzka

Za nami wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej Żmigrodu. W najbliższą niedzielę wybory samorządowe, które  wyłonią władze gmin, powiatów i województw. Wielu naszych uczniów niedawno nabyło prawa wyborcze i pierwszy raz w życiu zamierza oddać głos na swoich kandydatów. Kwestia samorządności jest więc wyjątkowo aktualna. Z tej przyczyny nasza szkoła zdecydowała się wziąć udział w projekcie pod nazwą  Dolnośląska Akademia Samorządu 2018, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Fundacją „Merkury”.


Postanowiliśmy przeprowadzić debatę oksfordzką na temat „Po co nam samorząd?”. Wprawdzie wszyscy znawcy tematu zgodnie twierdzą, że przywrócenie samorządności jest jednym z największych osiągnięć polskiej niepodległości po 1989 roku, jednak zawsze warto zadawać sobie pytanie o sens różnych rozwiązań ustrojowych, warto szukać ich mocnych i słabych stron, aby wzmacniać to, co dobre, a zmieniać to, co działa źle.  Dodatkowo warto poznać i przećwiczyć jeden z bardziej eleganckich stylów prowadzenia dyskusji – debatę oksfordzką. Przed rozpoczęciem starcia przewodniczący Rady Młodzieżowej – Franek Sadat opowiedział, jak wyłaniane jest i czemu służy to gremium, a nasz polonista i  jeden ze współorganizatorów – pan Henryk Janiak przedstawił zasady debaty oksfordzkiej.
Na przeciwko siebie zasiadły dwie drużyny. Pierwszą tworzyło 4 członków Rady Młodzieżowej Żmigrodu uczących się w naszej szkole, a drugą uczniowie klasy 2. liceum, realizujący program wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Debatę prowadził Marszałek, a nad prawidłowym przebiegiem czuwali Sekretarz i Ekspert. W jury zasiedli: jako przewodniczący – nasz gość Starosta Powiatu Trzebnickiego pan Waldemar Wysocki, Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II pani Katarzyna Lech oraz pan Henryk Janiak. Członkowie Młodzieżowej Rady tworzyli drużynę Propozycji i bronili tezy, że samorząd pozwala poszczególnym społecznościom na efektywne zarządzanie ich najbliższą okolicą. Ich przeciwnicy z kolei starali się udowodnić tezę, że samorząd terytorialny generuje sporo niekorzystnych zjawisk. Dyskusja przebiegała bardzo sprawnie, a mówcy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. Po naradzie jury przyznało zwycięstwo drużynie Opozycji.
Podsumowując debatę Pan Starosta pochwalił zaangażowanie jej uczestników, ich przygotowanie oraz kulturę języka i dyskusji. Zachęcał do doskonalenia umiejętności wystąpień publicznych i korzystania z nich dla dobra wspólnego.
Uczestnicy i obserwatorzy z klasy 2 liceum ugoszczeni zostali słodkościami i sokami, a za całość od strony organizacyjnej odpowiadała pani Sylwia Rudnicka, bezpośrednio współpracująca z Fundacją „Merkury”.

 • debata1
 • debata10
 • debata11
 • debata13
 • debata14
 • debata15
 • debata16
 • debata17
 • debata18
 • debata19
 • debata2
 • debata20
 • debata21
 • debata22
 • debata3
 • debata4
 • debata5
 • debata6
 • debata7
 • debata8
 • debata9