Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym

We Wrocławiu  odbyła się już XXI edycja Festiwalu Nauki. Jest to coroczna seria wykładów, pokazów oraz wystaw na wrocławskich uczelniach. Z tej okazji 26 września klasa I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz II klasa Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunami: Katarzyną Czerniak-Pawełczak, Małgorzatą Kuźnik i Anną Włodyką wybrały się na Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Uniwersytetu Ekonomicznego, aby wysłuchać tam wykładu nt. zdrowia.


Wzięliśmy udział w wykładzie autorstwa pani dr hab. inż. Zuzanny Goluch-Koniuszy, prof. UE zatytułowanym "Suplementy diety - (nie)bezpieczne dla zdrowia?". Dowiedzieliśmy się, że  suplement diety nie jest lekiem. To środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący (a przynajmniej mający być) skoncentrowanym źródłem witamin albo składników mineralnych.  Warto zadać sobie pytanie, czy mamy co uzupełniać.  Owszem, zdarzają nam się braki składników. Na przykład osoby starsze  – z powodu złego odżywiania się, zmian w organizmie, związanych z wiekiem, chorób i zażywania dużej ilości leków – bywają narażone na niedobory białka, witamin lub składników mineralnych: wapnia, żelaza, cynku, jodu, witamin B6 czy B12. Nie znaczy to jednak, że wszyscy mają sięgać po suplementy, dlatego nie  powiniśmy bez powodu wspomagać funkcjonowanie organizmu tego typu  preparatami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy to robić w konsultacji z lekarzem. Nie ulegajmy reklamom i nie dajmy się zwieść producentom wątpliwej jakości specyfików.
Serdecznie polecam wykłady organizowane z okazji Festiwalu Nauki. Są one zaadresowane do ludzi młodych. Można się tam zapoznać z ofertą uczelni i zastanowić nad przyszłym kierunkiem studiów. Myślę, że każda szkoła powinna zorganizować tego typu wyjście swoich uczniom.


Katarzyna Czerniak-Pawełczak

  • FestiwalN1
  • FestiwalN2
  • FestiwalN3
  • FestiwalN4
  • FestiwalN5
  • FestiwalN6
  • FestiwalN7
  • FestiwalN8