Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Festiwal Nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

W dniu 21.09.2018 zainteresowani problematyką biologiczną uczniowie klas licealnych pod opieką pani Marii Rybki-Olczak i pani Sylwii Rudnickiej odwiedzili zaprzyjaźniony Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i wzięli udział w zajęciach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Pierwsze z nich, zatytułowane „Czy roślina może przytyć?” dotyczyły przyrostu bocznego. Uczniowie dostali do porównania pod mikroskopem preparaty zawierające łodygi roślin zielnych (proso i słonecznik) i drzewa (cis) w rożnych stadiach rozwoju. Dowiedzieliśmy się że, w przypadku roślin wielolistnych i drzew występuje kambium, które z czasem zmienia się w łyko wtórne i drewno wtórne. U drzew drewno z powodu zmian klimatycznych w ciągu roku zmienia swoją formę, czyli wytwarza słoje, dzięki którym można określić wiek drzewa. Nie obyło się również bez zabawy. Ostatnim zadaniem było odgadnięcie wieku dębu i lipy na podstawie preparatu obejrzanego pod mikroskopem.                                                                                               
        W dalszej kolejności uczniowie wzięli udział w zajęciach „Ze skrajności w skrajność - Kserofity i hydrofity”, dotyczących dostosowania roślin do życia w środowisku suchym i wodnym. Na prezentacji zostały przedstawione cechy charakterystyczne dla kserofitów (rośliny sucholubne) i hydrofitów (rośliny wodne), oraz przykładowe gatunki, jak: rojnik, cis, aloes, pałka wodna, rzęsa wodna, skrzyp błotny i grzybień biały. Na podstawie tych informacji uczniowie musieli przypisać podane im rośliny do poszczególnych grup.                                                                                                  
        Ostatnią atrakcją była wystawa gatunków gruszy. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć owoce różnych gatunków gruszek z Europy - 26 odmian i Azji – 6 odmian; pięć japońskich i jedną chińska, ale również skosztować ich. Tym przepysznym akcentem zakończyliśmy wycieczkę i powróciliśmy do szkoły.

Pragniemy podziękować UP za mile spędzony czas oraz przekazaną wiedzę. Nie możemy doczekać się kolejnych wykładów.

 
Szymon Górny
 
  • FNauki1
  • FNauki2
  • FNauki3
  • FNauki4
  • FNauki5
  • FNauki6
  • FNauki7