Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Goście z Niemiec

Od 25 do 29 września odbyła się już 17 wymiana polsko-niemiecka z zaprzyjaźnioną szkołą w Bad Harzburgu - małym miasteczku w powiecie Goslar. Tym razem do Polski przybyła 8 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunkami. Goście zamieszkali w schronisku młodzieżowym " Dworek" w Kuraszkowie.


Od pierwszego dnia wymiana obfitowała w wiele atrakcji. Na początku po przywitaniu i oprowadzeniu gości po szkole wybraliśmy się na krótki spacer po Żmigrodzie. Pan Paweł Becela opowiedział młodzieży historię miasta w języku niemieckim, a my pokazaliśmy najciekawsze jego zakątki. Wieczorem po zakwaterowaniu  odwiedziliśmy  niedawno powstałą "Akademię końską" w Kuraszkowie. Kolejną atrakcją naszego spotkania było zwiedzanie trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - Książa. Goście byli zachwyceni bogactwami zamku i chętnie słuchali przewodniczki, która naprawdę ciekawie przedstawiła historię z nim związaną. Mimo że podróż była dość wyczerpująca, to wszyscy wracali do schroniska z uśmiechem na ustach.
Żeby tradycji  stało się zadość musieliśmy odwiedzić stolicę Dolnego Śląska - Wrocław. Tym razem zabraliśmy naszych gości do ogrodu zoologicznego. Mogliśmy podziwiać  tam wiele gatunków zwierząt oraz wejść do słynnego " AFRYKARIUM" . Rzeczywiście, rozmiary budynku oraz ciekawe rozwiązania wykorzystane w celu pokazania z bliska życia zwierząt robią wrażenie!
Ostatnią z atrakcji była wizyta w bombkarni w Miliczu. W trakcie zwiedzania tego miejsca mogliśmy dowiedzieć się, jak ze szklanej rurki wytwarza się przeróżne ozdoby. Niezwykłym kunsztem wykazały się osoby nadające bombkom fantazyjne kształty. Jak się później dowiedzieliśmy, posiadają one już ponad 20-letnie doświadczenie w szklarstwie. Obserwowaliśmy również proces srebrzenia bombek i ich późniejszą obróbkę. Pani, która nas oprowadzała, pokazała nam wszystkie wzory bombek wytworzonych do tej pory w zakładzie. Gwoździem programu było własnoręczne malowanie bombek. Goście po raz kolejny byli pozytywnie zaszokowani, tym co im przygotowaliśmy.Ważnym aspektem każdej wymiany młodzieży polsko-niemieckiej jest integracja grup. Czas spędzony wspólnie w kuraszkowskim dworku, wieczorne zabawy  i ogniska pozwoliły wszystkim bliżej się poznać i przełamać bariery kulturowe i językowe.
Na zakończenie warto również dodać, że goście mogli u nas oprócz tradycyjnych polskich dań spróbować  m.in. 7 rodzajów pizzy jak z Włoch czy przepysznej sałatki z grillowanym kurczakiem i pieczywem czosnkowym. Jednym słowem można stwierdzić, że menu wymiany było bardzo bogate .
Następne spotkanie już w czerwcu 2018 roku! Czekamy z niecierpliwością, co nasi partnerzy przygotują w następnym roku !

  • wymiana1
  • wymiana2
  • wymiana3
  • wymiana4
  • wymiana5
  • wymiana6