Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Nauka bez granic

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach, pokazach, wykładach i zajęciach laboratoryjnych w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu.  W tym roku szkolnym 75 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w tych zajęciach.


25 września br. uczniowie klasy II LOB oraz kl. I LO uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez  Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.


Na początku młodzież uczestniczyła wykładzie i pokazie pt. ,, Życie i śmierć pod mikroskopem, czyli wirusy w hodowlach komórkowych” w Laboratorium Doświadczalnym Terapii Nowotworowej. Pani dr Katarzyna Zwolińska omówiła warunki hodowli komórek nowotworowych myszy oraz sposoby testowania leków przeciwnowotworowych. Leki, które otrzymają pozytywną rekomendację, są wykorzystywane w leczeniu raka jelita grubego u ludzi.

Uczniowie wykonywali preparaty i obserwowali pod mikroskopem komórki, uczyli się rozróżniać komórki żywe od martwych, barwić komórki oraz liczyć przy użyciu kantera, testowali przeciwciała do wykrycia badanego białka.

Kolejne pokazy odbywały się w Laboratorium Immunogenetyki. Temat zajęć to ,,Mikro RNA – co może tak mała cząsteczka”. Na początku zajęć pani mgr Katarzyna Gębura w krótkim wykładzie opowiedziała o roli mikro RNA.  Cząsteczka ta hamuje ekspresję genów. Jeżeli przyłączy się do mRNA, nie dochodzi do syntezy białka i mRNA szybciej ulega degradacji. Trwają prace, aby mikro RNA wprowadzić do terapii nowotworowej. Interesującym doświadczeniem była izolacji mikro RNA z surowicy krwi, prowadzona przez uczniów pod czujnym okiem wykładowcy.


Ostatnie zajęcia odbywały się w Laboratorium Mikrobiologii lekarskiej. Warsztaty pod nazwą ,,Hokus – pokus, czary- mary i DNA w probówce mamy” prowadziła dr Ewa Brzozowska. Uczniowie, korzystając z instrukcji, izolowali DNA z cebuli.  Izolacji była bardzo udana, każda grupa w probówce miała DNA. Uczniowie zobaczyli - a nawet mogli go dotknąć - główny nośnik informacji genetycznej wszystkich organizmów żywych.

Zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki były dla młodzieży niesamowitym przeżyciem, uczniowie, wykonując doświadczenia, mogli się poczuć jak prawdziwi badacze - naukowcy. Ponadto zakosztowali atmosfery uniwersyteckiej, co być może zaowocuje w przyszłości chęcią podjęcia studiów wyższych.

Maria Rybka -Olczak

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • DNF-1
 • DNF-10
 • DNF-2
 • DNF-3
 • DNF-4
 • DNF-5
 • DNF-6
 • DNF-7
 • DNF-8
 • DNF-9