Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

Dzień Patrona 2017

Już 13 lat minęło od marca 2004 roku, kiedy to Powiatowy Zespół Szkół w Żmigrodzie przyjął za patrona - wtedy papieża, a dziś już świętego - Jana Pawła II. O tej porze roku stało się naszą tradycją świętowanie Dnia Patrona.

Pamiętając o tym, kim był Jan Paweł II, zaczynamy uroczystości przemarszem do kościoła Trójcy Świętej na mszę świętą, by następnie przenieść się do Zespołu Placówek Kultury na część oficjalną i artystyczną, a zakończyć obchody powrotem na Willową, gdzie składane są kwiaty pod pamiątkową tablicą, a społeczność szkolna oraz zaproszeni goście częstowani są papieskimi kremówkami.
W tym roku uroczystości wypadły 10 kwietnia - w piękny wiosenny dzień, jakich dawno nie było. Wszystkie elementy Dnia Patrona splotły sie w pouczającą całość. Początek to kazanie księdza Grzegorza, w którym nakreślił sylwetkę świętego Patrona. Kolejny element to przemówienie pana dyrektora Jana Czyżowicza, który wrócił wspomnieniami do momentu nadawania szkole imienia, by następnie mówić o naśladowcach (na naszą skromną szkolną miarę) Jana Pawła II - szkolnych wolontariuszach, niosących wsparcie osobom chorym w hospicjum, radość seniorom i dzieciom oraz troskę zwierzętom, a także o Przyjaciołach Szkoły, którzy, fundując stypendia dla naszych uczniów - wypełniają papieską wskazówkę, że wartość człowieka mierzy się tym, czym dzieli się z innymi. Uzupełnieniem były słowa pana starosty Waldemara Wysockiego, w których z postawy naszego Patrona wywiódł zachęte do wytrwałej pracy, inspirowanej miłością i prowadzącej do sukcesu. Zwieńczeniem stało się przedstawienie: montaż słowno-muzyczny, będący wariacją na temat myśli wypowiedzianej przez Jana Pawła II w wywiadzie dla "L'Osservatore Romano", że "Poszukiwanie Absolutu, sensu i pełni życia jest typowe dla człowieka, a w sposób szczególny dla młodych." Widzowie mogli zobaczyc kilka scen, zaczerpniętych z klasycznych dramatów Mickiewicz, Słowackiego, Wyspaińskiego i Goethego, ilustrujących poszukiwanie pełni życia w fałszywych rajach przyjemności, nauki, władzy i sławy,  by na koniec przekonać się, że gdy nie ma miłości, człowiek staje się "jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący". Sceny dramatyczne przeplatane były utworami muzycznymi, komentującymi słowami Edwarda Stachury, Bono, Jacka Kaczmarskiego, Antoniny Krzysztoń i Bogdana Loebla to, co działo sie na scenie. Klamrą spięły części oficjalną i artystyczną dwie piosenki, wykonane przez szkony chór: "Hallelujah" L. Cohena i "Barka".

Dziękujemy żmigrodzkiej Policji za pomoc w zorganizowaniu bezpiecznego przemarszu ulicami naszego miasta!

 

 

 • dp00
 • dp1
 • dp10
 • dp11
 • dp12
 • dp13
 • dp14
 • dp15
 • dp16
 • dp17
 • dp18
 • dp19
 • dp2
 • dp20
 • dp25
 • dp26
 • dp27
 • dp28
 • dp29
 • dp3
 • dp30
 • dp31
 • dp32
 • dp33
 • dp34
 • dp35
 • dp36
 • dp37
 • dp38
 • dp39
 • dp4
 • dp40
 • dp41
 • dp42
 • dp43
 • dp44
 • dp5
 • dp6
 • dp7
 • dp8
 • dp9